Garnek do szparagów – czy potrzebujesz go w profesjonalnej kuchni?

Redakcja

22 sierpnia, 2024

Szparagi są, z całą pewnością, warzywami należącymi do kategorii tych wykwintnych – delikatne, rozpływające się w ustach, niezwykle smaczne. Cały sekret tkwi w ich prawidłowym przygotowaniu. Jak należy je gotować? Czy przydają się do tego specjalne garnki do szparagów? Czym charakteryzują się takie naczynia?

Kilka słów o szparagach

Szparagi to warzywa (a, mówiąc dokładniej, byliny jadalne), które wyróżniają się podłużnym kształtem zakończonym delikatną, przestrzenną główką. W sprzedaży znaleźć można wiele odmian i rodzajów, w tym szparagi białe, zielone czy nawet fioletowe. To bardzo smaczne, a do tego zdrowe produkty, które najlepiej smakują oczywiście w sezonie, gotowane lub duszone świeże i podawane od razu, jeszcze ciepłe. Uzyskanie odpowiedniej konsystencji szparagów uważane jest za trudne, jednak to pewnego rodzaju mit – odrobina uwagi w trakcie przygotowania oraz dobrze dobrany rodzaj obróbki cieplnej pozwolą podać gościom idealnie miękkie, rozpływające się w ustach szparagi. W zależności od rodzaju, warzywa trzeba obrać (białe szparagi) lub można je jedynie lekko spłukać chłodną wodą (szparagi zielone) przed poddaniem ich dalszej obróbce. Obieranie polega na usunięciu zdrewniałych części łodyg (które są twarde i gorzkawe) – sprawdzonym sposobem wielu kucharzy jest ich odłamywanie, zamiast odcinania (pęd naturalnie powinien pękać w prawidłowym miejscu) – zawsze jednak warto upewnić się, że cała zdrewniała końcówka uległa odłamaniu. Same końcówki można ugotować – stanowią doskonałą bazę do wywarów, nadającą zupom czy sosom wspaniały smak. Najdelikatniejszą i najsmaczniejszą częścią szparagów są ich główki. Prawidłowa obróbka cieplna pozwala zachować ich smak, a także konsystencję – aby nie zmiękły i nie rozpadały się przy układaniu na talerzu, nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie wysokiej temperatury. Z tego względu właśnie wysoki garnek do szparagów może okazać najlepszym naczyniem do przygotowania tych warzyw.

 Garnek do szparagów – dla profesjonalistów i nie tylko

Garnek do szparagów należy do kategorii specjalistycznych naczyń, z którego korzysta się głównie w profesjonalnej gastronomi, chociaż nie jest to zasadą – równie dobrze sprawdzi się w warunkach domowych. Korzystanie z niego nie wymaga również żadnej specjalistycznej wiedzy czy dodatkowych akcesoriów, aczkolwiek warto wyposażyć się w szczypce do szparagów, ułatwiające ich odsączanie i serwowanie. Istotą garnka przeznaczonego do gotowania szparagów jest jego kształt. To naczynie podłużne, dość wysokie, ale o stosunkowo wąskiej średnicy. Taka konstrukcja ułatwia ułożenie szparagów w pozycji pionowej, główkami ku górze (ma to znaczenie przy chęci zachowania ich kształtu oraz delikatności – nie stykają się one w takim ułożeniu bezpośrednio z wrzątkiem, a bardziej dochodzi do ich ugotowania w parze wodnej). Dobrej jakości, profesjonalny garnek do szparagów będzie wyposażony w specjalny, wewnętrzny, metalowy koszyk, który ułatwia wyciąganie całej gotowanej porcji warzyw i ich delikatne odcedzenie. Poza konstrukcją gastronomicznego garnka do szparagów, uwagę zwracają również materiały, z jakich produkowane są naczynia tego rodzaju. Zazwyczaj jest to stal nierdzewna, czyli surowiec wyjątkowo trwały, odporny na działanie wysokich temperatur, nadający się do mycia, a przy tym bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz rdzę. Bez względu na to, czy szukasz garnka do gotowania szparagów do swojego lokalu gastronomicznego, czy też do czysto domowego, prywatnego użytku, koniecznie sięgaj właśnie po wyroby takiego rodzaju.

Artykuł sponsorowany.

Polecane: